בעיית הסכרת ידועה ברפואה הסינית אלפי שנים. אזכור על מחלת הסכרת, מופיע לראשונה בספר הרפואה העתיק בשם ניי ג'ינג ( Neijing).

לרפואה הסינית יש כלים מיוחדים להתמודדות עם המחלות. הכלי הידוע ביותר הוא המחט. לשיטת המחטים הסיניות – אקופונקטורה, סגולות ריפוי רבות. הסוד של המחט בכך שהיא יכולה לווסת את זרימת האנרגיה בגוף, אם נדע לדקור בנקודות המתאימות. הרי לפי השקפת העולם של הרפואה הסינית - הפרת האיזון האנרגטי בגוף האדם מהוה סיבה לרוב המחלות. על פי התיאוריה המפורסמת של יִין ו- יָאנְג, מחלת הסכרת מוגדרת כחוסר יִין. בעזרת דיקור המחטים, אנו מסייעים להחזרת האיזון שהופר בין יִין ויָאנְג.

אקופונקטורה - טיפול על ידי מחטים
אקופונקטורה יכולה לעזור בצורה דרמטית במקרה של NIDDM – סכרת שאינה תלויה באינסולין. סידרת טיפולים באקופונקטורה , גורמת לירידה משמעותית בצורך במתוק. במקרה של IDDM – סכרת שתלויה באינסולין, הדיקור מסוגל להביא לאיזון רמות הסוכר בגוף, ולהפחית בצורה משמעותית את תופעות הלוואי של זריקות אינסולין. איכות החיים של חולה סכרת משתפרת בכל מקרה.

קיימים מספר גורמים להתפתחות מחלת הסכרת כגון: השמנת יתר ולחץ נפשי ממושך (סטרס). לפי הרפואה הסינית, הטיפול במחטים בחולה הנו טיפול משולב. טיפול בכל הגוף, כלומר בעת ובעונה אחת מטפלים גם לאיזון הסוכר בדם, גם לירידה במשקל וגם להפחתת המתח והלחץ הנפשיים ועוד.

חולים שהסכרת שלהם מרוסנת באמצעות דיאטה, מגיבים בד"כ היטב לטיפול באקופונקטורה. בסכרת מסוג 1 – סכרת נעורים, ניתן לצמצם את התלות באינסולין, אך ורק לאחר טיפול ממושך. כאן תוכל האקופונקטורה לתרום לשיפור כללי בבריאות, אך צמצום התלות באינסולין יהיה רק באופן חלקי בלבד.

הטעם המתוק שייך ללבלב. סידרת טיפולים באקופונקטורה , גורמת לירידה משמעותית בצורך במתוק. טיפולים אלה פועלים גם נגד השמנת יתר. בשיטת הרזייה בעזרת המחטים. נעזרים בהרכבת מחט זעירה באפרכסת האוזן, בנקודה המתאימה. פעולה המפחיתה תאבון. זו שיטת ההרזיה בריאה, חכמה, נוחה ולא מכבידה.
כנגד מצבי הסטרס קיים טיפול ע"י מחטים להפחתת רמות המתח והלחץ.

מזרח ומערב:

להשגת תוצאות טובות מומלץ לשלב טיפולים של הרפואה הסינית עם צמחי מרפא סיניים, בשלוב צמחי מרפא מערביים ותוספות מזון. בשנים האחרונות קיימות בשוק תוספות מזון, אשר פותחו במיוחד לצורך טיפול במחלת הסכרת. הטיפול הנבון והמומלץ ביותר, הוא שילוב של טיפול ברפואה הסינית עם הפיתוחים הרפואיים בני זמננו, שניתן להשיג בבתי הטבע.

טיפולים באקופונקטורה בסיבוכי הסכרת
חשוב להדגיש שניתן לטפל במחטים גם בסיבוכים של מחלת הסכרת כגון:

 • Neuropathy (נאורופטיה) - פגיעה בעצבים.
 • Retinopathy (רטינופטיה) - פגיעה ברשתית העיניים - רטינופטיה סכרתית.
 • Nephropathy (נפרופטיה) - הפגיעה בכליות , אי ספיקת הכליות.
 • Arteriosclerosis or Atherosclerosis - טרשת עורקים שבה הפגיעה היא בכלי דם
 • Polyurea - (פוליאוריה). שתן מוגבר.

תזונה לסכרת לפי הרפואה הסינית

הרפואה הסינית כמו הרפואה המערבית שמה דגש על המזון הנכון ואיזונו, לדיאטה תפקיד חשוב בטיפול במחלה. מזון צמחוני מרפא את הלבלב, כי הוא מזון עתיר חיוניות. החלבון מהצומח הוא "יד ראשונה" - זאת בניגוד לחלבון מהחי שהוא "יד שנייה".

 • מומלץ לאכול נבטים מכל הסוגים: נבטי עדשים, מאש, אלפלפא, ועוד. הנבטים הם מזון עשיר בחיוניות.
 • חשוב מאוד לאכול את הירקות בלתי מבושלים, בכדי ליהנות מהערכים החיוניים שמצויים בהם. (מטעמי היגיינה נהגו הסינים לטבול את הירקות במים רותחים).
 • לסכרת מתאימים מזונות שמחזקים את היאנג: צנון, פטל, אורז מתוק, לפת, ליצ'י, זרעי שומר, כוסברה, דובדבנים, עלי חסה, וקרשה (פראסה, לוף). מזונות מחממים: ירקות צהובים וכתומים עוזרים לטחול וללבלב: בטאטה, דלעת, גזר. מזון בצבע לבן או ירוק בהיר, עוזר לפיזור הצטברויות של ליחה: מרווה ריחנית, בצל, שום, כרוב, כרובית, צנון, לפת, קולרבי, ברוקולי, שורש סלרי, שיבולת שועל, ג'ינג'ר, בצל, בצל מבושל מוציא ליחה.
 • מלח: אסור לאכול הרבה מלח, כי הוא ייני, מגביר לחות ומוריד אנרגיה. ובעודף הוא גורם לבצקות בעיקר ברגליים. מעט מלח יחזק את היין של הכליות. עודף מלח יחליש את הכליות.
 • יש להיזהר במיוחד מאוכל שָמֵן ומטוגן וגם מאלכוהול. הארוחות צריכות להיות מסודרות ויש להימנע מאכילת יתר.
 • ברפואה הסינית, לרפוי הלבלב, עלינו לאכול מזון עתיר חיוניות: החלבון חייב להיות "יד ראשונה", כלומר מן הצומח ולא "יד שנייה" מן החי. רצוי להימנע ממזון דל חיוניות, כגון זה שעבר תהליכי זיקוק, ליטוש, עיבוד וכו'. כדאי לוותר על חומרים מלאכותיים, המוספים למזונותינו (צבעי מאכל, חומרים משמרים, ממתיקים מלאכותיים ועוד).
 • קפה: כדי לתמוך בלבלב, מובן שחייבים להימנע משימוש באלקלואידים (רעלנים) כמו קפה.
 • ספורט: בגישה הסינית כדאי לעסוק בהתעמלות מתונה כי התעמלות מאומצת עלולה לדלדל את הצי ולעכב את הבראתו.
 • השעון הביולוגי: כדי שהלבלב ימלא את המצבר שלו, חייבים ללכת לישון לא יאוחר מ- 10:30 בלילה.

התחברו אלינו בפייסבוק