תנגודת לאינסולין

מצב שבו האינסולין מאבד מיעילות פעולתו עקב שילוב בין גורמים גנטיים של סוכרת, ובין גורמים סביבתיים כמו השמנה, עודף קלורי במזון, רמה נמוכה של פעילות גופנית וגיל.

לשתי הסיבות שצוינו לעיל יש שני פתרונות שונים וכל אחד צריך לבדוק זאת.

בדוק את רמת הסוכר ב- 2-3 בלילה, אם רמת הסוכר נמוכה מאוד וקופצת למעלה בבוקר, כנראה שיש פירוק של גליקוגן ע"י הכבד. ניתן להתגבר על תופעה זו ע"י חטיף קטן לפני השינה: תערובת של סיבים, פחמימות, חלבון ושומן כדי להאט את שחרור הגלוקוז לדם. משהו כמו גבינה על טוסט, חמאת שומשום, "שקדיה" על מציית שיפון וכו'.

אם רמת הסוכר פחות או יותר כמו בשעה שהלכת לישון ועולה בבוקר, כנראה שאין לך מספיק אינסולין בנוסף לתנגודת אינסולין.

הרפואה הטבעית שואפת לגלות תפקודים פונקציונליים של הגוף במצבם ההתחלתי, שבו קל עדיין לתקן אותם ולהחזיר את האדם לתפקוד תקין. וכך גם לגבי סוכרת.

מהי סכרת גבולית? היא למעשה תחנה בדרך אל הסכרת. חלק מן האנשים פיתחו אי סבילות לגלוקוז – IGT- impaired glucose tolerance, או במילים פשוטות "סכרת גבולית", אבל הם אינם מראים תסמינים (סימפטומים) בריאותיים, או את הצורה המתקדמת של סוכרת. במצב כזה הבדיקות של רמות הסוכר אחרי צום הן בגבולות הנורמה המקובלת, אבל אחרי ארוחה של פחמימות היא עולה לרמה גבוהה ונשארת ברמה זאת זמן ממושך. IGT מתאר את אלה אשר ערכי הגלוקוז בפלזמה של דם והתגובות לגלוקוז, הם בין חולי סכרת לאנשים בריאים. אין להם סימפטומים מורגשים של סכרת. למעשה מרבית הקשישים סובלים מאי סבילות לסוכר, במיוחד בעלי עודף משקל. אצל אנשים רבים רמת הסוכר בצום מתייצבת על 100 – 110 מג/% , שהיא רמה כביכול בתוך הנורמה. כאילו שאין עדיין סכרת. אבל רמה כזו היא כבר מצב חולני, זו כבר סוכרת!!! כבר ברמה זו נקשרים חלבונים שונים לגלוקוז ונגרמים נזקים שהולכים וגוברים ככל שרמת הסוכר עולה. אמנם הרופא לא רושם תרופות, אבל זו סוכרת. אין לחיות באשליה כי המצב תקין.

מה לעשות אם יש לך תנגודת לאינסולין (IGT- Impaired glucose tolerance ) ?

אם אובחנת כ- IGT כדאי לך לאמץ דיאטה בריאה, לשמור על משקל תקין, להתעמל בקביעות, לצרוך תוספות והשלמות מזון.

מי שיש לו IGT יכול להשתפר, כך שרמת הסוכר בדם תיעשה נורמאלית, או שתישאר ללא שינוי כשרמת הסוכר היא בין נורמאלית לגבוהה.

המזון שהנך בוחר לאכול הוא חלק חשוב של הטיפול. אם הנך בעל משקל עודף, הורדת המשקל תעזור לך. יש לשאוף לרדת במשקל לאט ולא לעשות דיאטת כסאח. גם ירידה קלה במשקל תעזור, בתנאי שהיא עקבית ומתמדת.

שילוב בין גורמים גנטיים של סוכרת, ובין גורמים סביבתיים כמו השמנה, עודף קלורי במזון, רמה נמוכה של פעילות גופנית וגיל, גורמים להופעת עמידות או תנגודת לאינסולין - Insulin resistance, הנקראת גם Impaired glucose tolerance - IGT.

ההנחה היא כי תופעת העמידות לאינסולין קשורה לליקויים ברקמות היעד שלו, דהיינו השרירים והשומן. הגדלתם של תאי השומן (כפי שקורה בהשמנה), וירידה במספר קולטני האינסולין שעל פניהם, עלולות להקטין את הזיקה בין האינסולין והתא, ולהקטין עקב כך גם את ייצורם של נשאי הגלוקוז. בעקבות זאת יחדור פחות גלוקוז לתאי המטרה, ורמת הגלוקוז בדם תישאר גבוהה.

גורמים אפשריים נוספים לעמידות לאינסולין, עשויים להיות פגמים בייצור קולטני האינסולין, פגמים בייצור נשאי הגלוקוז בדם, או בתהליך הרב-שלבי המתרחש בתא לאחר קישור האינסולין.

ליקוי בכל אחד מהשלבים הללו עלול לפגוע בקליטתו התקינה של הגלוקוז בתאים, גם כאשר רמת האינסולין נותרה גבוהה. אי הבהירות הקיימת גרמה לכינוי: סינדרום X. מאז עברו כ 25 שנה של מחקרים והיום אנו יודעים הרבה יותר.

תנגודת לאינסולין הוא מצב המאופיין בירידת רגישותן של הרקמות לפעולת האינסולין, וזה מוביל להעלאת רמת הפרשת האינסולין כפיצוי. רוב האנשים עם תנגודת לאינסולין מסוגלים להפריש מספיק אינסולין כדי לקיים רמת סוכר תקינה. במצב זהו הגוף אינו מעבד גלוקוז בצורה נורמאלית. ניתן לאבחן זאת רק לאחר מבחן העמסת סוכר. מצב זה הוא שלב ראשון בהתפתחות סכרת מבוגרים, או סכרת סוג 2, עם כל הסיכונים שבה. כ- 25% מהאנשים בעלי IGT יפתחו סכרת לפי ההגדרות הרפואיות המקובלות. אפילו אם הם לא יפתחו סכרת, והם יהיו בתחום הנקרא סכרת גבולית, (שכביכול אינה נחשבת לסכרת), הם עדין בסיכון גבוה להתקף לב, שבץ ומחלות אחרות.

התחברו אלינו בפייסבוק