סיכרור

תהליך שבו סוכר שאינו נשרף מתקיף חלבונים. חלבונים מסוכררים אחראים להשפעות ארוכות הטווח של סכרת.

מדוע כרום שומר מפני התפתחות סכרת מסוג 2 ?

הצורה של מולקולה יחידה של אינסולין, חשובה ליעילותו. אז האינסולין יכול להעביר בקלות גלוקוז אל תוך התאים, במקומות בהם הוא נחוץ. ללא כרומיום, מולקולות האינסולין מעוותות את צורתן, ואינן יכולות עוד לשמש כמערכת הובלה יעילה עבור הגלוקוז.

ללא מערכת הובלה יעילה, נבנה הגלוקוז בתוך מערכת הדם, ובכך מתחילה תגובת שרשרת, נגרם סיכרור של חלבונים, אנזימים והמוגלובין. תהליך המוגבר ככל שעולה רמת הסוכר בדם, אשר בסופו של דבר, מובילה לסכרת. מחסור בכרום הוא אחת הסיבות להתפתחות סכרת מסוג 2.

סוכר שאינו נשרף מתקיף חלבונים. תהליך זה נקרא סיכרור - גליקוסילציה (Glycosylation). חלבונים מסוכררים אחראים להשפעות ארוכות הטווח של סכרת:

  • חלבונים מסוכררים > פגיעה בתאי עצב - נאורופטיה > אבוד תחושה ותפקוד עצבים.
  • חלבונים מסוכררים > פגיעה בעדשות העיניים - קטרקט > פגיעה ברשתית העיניים - רטינופטיה > ירידה בראיה > עיוורון.
  • חלבונים מסוכררים > המוגלובין מסוכרר > עייפות > חוסר אנרגיה והשמנה >>> ...

מחקרים אוניברסיטאיים ב "Surrey" ארה"ב, והיחידה האקדמית לסכרת ואנדוקרינולוגיה, בבית החולים ויטינגטון בלונדון, הוכיחו כי ויטמין C עשוי לתרום לעיכוב התהליך ההרסני המדובר.

בדיקה רמת המוגלובין מסוכרר - glycosylated hemoglobin או Hb.A1C , משמשת בעיקר למעקב אחר מצבם של סכרתיים שמחלתם אובחנה כבר, הוא המוגלובין שנקשר אליו גלוקוז. להבדיל מבדיקה של רמת הגלוקוז הישירה בדם, תוצאות הבדיקה של ההמוגלובין המסוכרר, משקפת נתון חשוב והוא: מצב איזון הגלוקוז הממוצע במשך שלושת החודשים שקדמו לבדיקה. אצל אדם בריא, רמת ההמוגלובין (הגליקוזוליטי) מהווה 3% - 5% מכלל ההמוגלובין שבדם. אצל סכרתיים, לעומת זאת, עלולה רמתו להגיע גם ל - 15% ויותר. לכן, בדיקת ההמוגלובין המסוכרר (וחלבונים מסוכררים - גליקוזוליטים אחרים, כמו אלבומין) היא בדיקה חשובה ומועילה כאמצעי ביקורת על סכרת ומניעת סיבוכים. אצל אדם בריא הרמה הרצויה היא : 6 ומטה, אצל אדם סכרתי הרמה הרצויה היא : 7 ומטה. הורדה של 1% ברמת ה- Hb.A1C, מורידה את הסיכון להתקפי לב ב- 25%.

מידע נוסף: http://diabeticcare.com

התחברו אלינו בפייסבוק