כיבים סכרתיים

פצעים המתפתחים אצל חולי סכרת בגלל זרימת דם לקויה, במיוחד בגפיים.

המלצות תזונתיות לטיפול בכיבים סכרתיים:

  • לאכול דיאטה מאוזנת כאשר 70% מהמזון הם פירות וירקות חיים. 30% דגנים מלאים, קטניות, שקדים, אגוזים, טחינה, פשתה טחונה, אבוקדו ושמנים צמחיים מכבישה קרה. לחולי סכרת יש לשים דגש על ירקות ועלים ירוקים ולצמצם את הפירות.
  • נוזלים: להרבות בשתיית נוזלים "סביב השעון", כשני ליטר ליום, גם כשאין תחושת צמא. רצוי לשתות מים מינרלים, תה צמחים ומיץ מפירות שאינו מומתק בסוכר. לחולי סכרת מומלצים מיצים של ירקות ועלים ירוקים. ימי מיצים יש בהם ערך בריאותי לניקוי הדם והגוף. יש לציין את חשיבות הנוזלים ותרומתם לתפקוד מערכת העיכול ותפקוד הכליות ושלפוחית השתן.
  • מומלץ להימנע מ: שומן מהחי, מרגרינה, ממזון מטוגן, מאכלים משומרים, סוכר מלח ו"ג'אנק פוד".
  • סיבים: מומלץ להשתמש בשיבולת שועל "קווקר", פשתה טחונה, (2-3 כפות ליום), סיבי פסיליום. הסיבים מונעים עצירות וסופגים רעלים (טוקסינים) מזיקים במערכת העיכול. חשובה פעילות מעיים יום יומית. ביום שאין פעילות מעיים מומלץ לבצע חוקן. (הערה: סיבים עשויים לספוג חלק מהתרופות. לכן לא רצוי לקחת סיבים בסמוך לנטילת תרופות, או תוספות מזון).
  • רמת חומציות הדם: הפחתת רמת החומציות PH לפחות מ: 5.5. זאת בכדי למנוע התפתחות והתרבות בקטריות באזור הפצע. הפחתת רמת חומציות: לערב עם כוס מים, 2- 3 כפיות של חומץ תפוחים, אותם יש לשתות במהלך הארוחה. ( אם חמוץ מדי או בלתי נסבל, להוסיף מעט פרוקטוזה).

מצ"ב רשימת תוספי תזונה חשובים לטיפול בנושאים כיבים סכרתיים, בפצעי לחץ.

חשוב לשמור על כפות רגליים נקיות, יבשות וחמות ולגרוב רק גרבי כותנה לבנות ללא תפרים וללא גומיות ונעלים נוחות.

חוסר בחמצן, (בשל זרימת דלה) ונזק עצבי פריפריאלי (עם אובדן תחושת כאב), הינם גורמים עיקריים ומובילים להתפתחות של כיבים סכרתיים בכפות הרגליים. חשוב להימנע מפציעה ולנקוט בצעדים לשיפור זרימת הדם, הרגליים ובכפות הרגליים. לבדוק את הרגלים כל יום, ולוודא כי אין סימנים חשודים. (כיבים סכרתיים: ראה הרחבה)

הסובלים מכיבים, סובלים בדרך כלל מחסרים תזונתיים. במיוחד ב: אבץ, ויטמינים (ויטמין C, ויטמין A, וויטמין E, ויטמין C, ויטמין B2), ולרוב גם רמת ה- PH בדם שלהם גבוהה.

התחברו אלינו בפייסבוק