אי סבילות לגלוקוז

מהי סכרת גבולית? היא למעשה תחנה בדרך אל הסכרת. חלק מן האנשים פיתחו אי סבילות לגלוקוז – IGT- impaired glucose tolerance, או במילים פשוטות "סכרת גבולית", אבל הם אינם מראים תסמינים (סימפטומים) בריאותיים, או את הצורה המתקדמת של סכרת. במצב כזה הבדיקות של רמות הסוכר אחרי צום הן בגבולות הנורמה המקובלת, אבל אחרי ארוחה של פחמימות היא עולה לרמה גבוהה ונשארת ברמה זאת זמן ממושך. IGT מתאר את אלה אשר ערכי הגלוקוז בפלזמה של דם והתגובות לגלוקוז, הם בין חולי סכרת לאנשים בריאים.

בדיקת העמסת סוכר נעשית כדי לאבחן או לשלול סכרת. הבדיקה נעשית בהמשך לבדיקה על צום, לאחר שתייה של 75 גרם סוכר בתוך ¾ כוס מים.

  1. אם אחרי שעתיים רמת הגלוקוז בדם היא 200 מ"ג/ד"ל, זה מעיד על סכרת.
  2. אם רמת הסוכר בדם נעה בין 140-200 מ"ג/ד"ל זה מעיד על אי סבילות לגלוקוז. שהיא סכרת גבולית.
  3. על-מנת לחזק את ההבחנה עושים בדיקה נוספת לאחר עוד שעתיים, אם במהלך השעתיים הערך של רמת הגלוקוז בדם הוא 200 מ"ג/ד"ל וגם אחרי השעתיים הוא מעל 200 מ"ג/ד"ל, יש הבחנה ברורה לסכרת.
  4. אם לאחר שעתיים הערך הוא בין 140 - 200 מ"ג/ד"ל ובמהלך השעתיים הוא גם בין 140 - 200 מ"ג/ד"ל, זה נחשב לאי סבילות לגלוקוז ולא סכרת. (ראה הרחבה בהמשך: סכרת גבולית)

הרפואה הטבעית שואפת לגלות תפקודים פונקציונליים של הגוף במצבם ההתחלתי, שבו קל עדיין לתקן אותם ולהחזיר את האדם לתפקוד תקין. וכך גם לגבי סוכרת.

מהי סכרת גבולית? היא למעשה תחנה בדרך אל הסכרת. חלק מן האנשים פיתחו אי סבילות לגלוקוז – IGT- impaired glucose tolerance, או במילים פשוטות "סכרת גבולית", אבל הם אינם מראים תסמינים (סימפטומים) בריאותיים, או את הצורה המתקדמת של סוכרת. במצב כזה הבדיקות של רמות הסוכר אחרי צום הן בגבולות הנורמה המקובלת, אבל אחרי ארוחה של פחמימות היא עולה לרמה גבוהה ונשארת ברמה זאת זמן ממושך. IGT מתאר את אלה אשר ערכי הגלוקוז בפלזמה של דם והתגובות לגלוקוז, הם בין חולי סכרת לאנשים בריאים. אין להם סימפטומים מורגשים של סכרת. למעשה מרבית הקשישים סובלים מאי סבילות לסוכר, במיוחד בעלי עודף משקל. אצל אנשים רבים רמת הסוכר בצום מתייצבת על 100 – 110 מג/% , שהיא רמה כביכול בתוך הנורמה. כאילו שאין עדיין סכרת. אבל רמה כזו היא כבר מצב חולני, זו כבר סוכרת!!! כבר ברמה זו נקשרים חלבונים שונים לגלוקוז ונגרמים נזקים שהולכים וגוברים ככל שרמת הסוכר עולה. אמנם הרופא לא רושם תרופות, אבל זו סוכרת. אין לחיות באשליה כי המצב תקין.

מה לעשות אם יש לך תנגודת לאינסולין (IGT- Impaired glucose tolerance ) ?

אם אובחנת כ- IGT כדאי לך לאמץ דיאטה בריאה, לשמור על משקל תקין, להתעמל בקביעות, לצרוך תוספות והשלמות מזון.

מי שיש לו IGT יכול להשתפר, כך שרמת הסוכר בדם תיעשה נורמאלית, או שתישאר ללא שינוי כשרמת הסוכר היא בין נורמאלית לגבוהה.

המזון שהנך בוחר לאכול הוא חלק חשוב של הטיפול. אם הנך בעל משקל עודף, הורדת המשקל תעזור לך. יש לשאוף לרדת במשקל לאט ולא לעשות דיאטת כסאח. גם ירידה קלה במשקל תעזור, בתנאי שהיא עקבית ומתמדת.

התחברו אלינו בפייסבוק