סורביטול

ממתיק מלאכותי המשמש כתחליף לסוכר. ראה הרחבה לגבי תופעות לוואי ותחליפים אפשריים.

הממתיק סורביטול אינו מומלץ לחולי סכרת, בהיותו מגביר סיכון לקטרקט.

הסורביטול הינו חומר טבעי מקבוצת הכהלים. שמו נגזר משם העץ שבו הוא נמצא לראשונה – SORBUS AUCUPARIA. החומר נמצא בכמויות קטנות בפירות: אוכמניות, דובדבנים, שיזפים ועוד. הסורביטול מצוי גם בבעלי חיים מקבוצת היונקים. סורביטול נוצר מגלוקוז, על ידי האנזים בשם אלדוז רדוקטאז. שהמשכו בחילוף החומרים הוא הפרוקטוזסוכר פירות. תהליך ייצור הסורביטול, הוא בעל עוצמה רבה יותר אצל סכרתיים. עודף הסורביטול המצטבר, יוצר משקעים בעדשות העיניים, שהם אחד הסיבוכים של מחלת הסכרת. ברקמות העצבים הוא גורם לנאורופתיה, המאופיינת ב: דקירות, עקצוצים, בכהות של תחושות. הקוורציטין מעכב את פעולת האנזים אלדוז רדוקטאז, ולפיכך מעכב או מונע את נזקי הסורביטול.

הסורביטול הוא תרכובת כוהלית המצויה באופו טבעי באצות ים ובכמה פרות כגון ענבים, דובדבנים, שזיפים, תפוחי עץ, משמשים, אפרסקים, תמרים ובמיוחד בפירות ממשפחת התות.

את הסורביטול מייצרים באופן מלאכותי מסוכר ענבים (גלוקוז). הסורביטול נמס במים ומתיקותו כ- 60% מזו של הסוכר הרגיל. שיעור קליטתו בדם הוא קטן ואיטי מאד וחילוף החומרים שלו אינו זקוק לאינסולין ולכן הוא נסבל על ידי חולי סוכרת. כמות הקלוריות שהגוף יכול להפיק ממנו היא קטנה. לפיכך נראה היה בעבר כי הוא תחליף טוב לסוכרתיים. משמש רבות כתחליף לסוכר לחולי סוכרת.

התחברו אלינו בפייסבוק