סכרת סוג 2

סכרת שאינה תלויה באינסולין NIDDM. שמה העממי: 'סכרת מבוגרים'. זוהי הסכרת הנפוצה ביותר (90%).

בעיית הסכרת ידועה ברפואה הסינית אלפי שנים. אזכור על מחלת הסכרת, מופיע לראשונה בספר הרפואה העתיק בשם ניי ג'ינג ( Neijing).

לרפואה הסינית יש כלים מיוחדים להתמודדות עם המחלות. הכלי הידוע ביותר הוא המחט. לשיטת המחטים הסיניות – אקופונקטורה, סגולות ריפוי רבות. הסוד של המחט בכך שהיא יכולה לווסת את זרימת האנרגיה בגוף, אם נדע לדקור בנקודות המתאימות. הרי לפי השקפת העולם של הרפואה הסינית - הפרת האיזון האנרגטי בגוף האדם מהוה סיבה לרוב המחלות. על פי התיאוריה המפורסמת של יִין ו- יָאנְג, מחלת הסכרת מוגדרת כחוסר יִין. בעזרת דיקור המחטים, אנו מסייעים להחזרת האיזון שהופר בין יִין ויָאנְג.

אקופונקטורה - טיפול על ידי מחטים
אקופונקטורה יכולה לעזור בצורה דרמטית במקרה של NIDDM – סכרת שאינה תלויה באינסולין. סידרת טיפולים באקופונקטורה , גורמת לירידה משמעותית בצורך במתוק. במקרה של IDDM – סכרת שתלויה באינסולין, הדיקור מסוגל להביא לאיזון רמות הסוכר בגוף, ולהפחית בצורה משמעותית את תופעות הלוואי של זריקות אינסולין. איכות החיים של חולה סכרת משתפרת בכל מקרה.

קיימים מספר גורמים להתפתחות מחלת הסכרת כגון: השמנת יתר ולחץ נפשי ממושך (סטרס). לפי הרפואה הסינית, הטיפול במחטים בחולה הנו טיפול משולב. טיפול בכל הגוף, כלומר בעת ובעונה אחת מטפלים גם לאיזון הסוכר בדם, גם לירידה במשקל וגם להפחתת המתח והלחץ הנפשיים ועוד.

מדוע כרום שומר מפני התפתחות סכרת מסוג 2 ?

הצורה של מולקולה יחידה של אינסולין, חשובה ליעילותו. אז האינסולין יכול להעביר בקלות גלוקוז אל תוך התאים, במקומות בהם הוא נחוץ. ללא כרומיום, מולקולות האינסולין מעוותות את צורתן, ואינן יכולות עוד לשמש כמערכת הובלה יעילה עבור הגלוקוז.

ללא מערכת הובלה יעילה, נבנה הגלוקוז בתוך מערכת הדם, ובכך מתחילה תגובת שרשרת, נגרם סיכרור של חלבונים, אנזימים והמוגלובין. תהליך המוגבר ככל שעולה רמת הסוכר בדם, אשר בסופו של דבר, מובילה לסכרת. מחסור בכרום הוא אחת הסיבות להתפתחות סכרת מסוג 2.

ניאצין הוא צורה של ויטמין B3. על פי מחקר מסוים, כמויות גדולות של ניאצין העלו את ערכי הסוכר בדם, אצל חולים בסכרת סוג 2, ביותר מ 16 אחוזים. ניאצין עלול גם לגרום לעליה בערכים של חומצת השתן בדם – Uric acid, דבר המצביע על תפקוד כליה לקוי וסיכון גבוה לצינית. אולם, כמויות רגילות (50-100 מ"ג ביום), לשימוש דרך הפה- עשויות לסייע.

ניאצינאמיד, צורה של ניאצין, מאט את ההרס (הנזק) ומגביר את ההתחדשות של ייצור האינסולין – ייצור תאי בטא בלבלב, ובכך עשוי לסייע לחולים בסכרת סוג 2.

אילו סימנים מצביעים על קיום סכרת סוג 2? להלן מספר תסמינים אופיניים:

  • תסמינים של סכרת סוג 2 כוללים : טשטוש ראיה, גירוד, צימאון מוגזם, נמנום, עייפות, דלקת עור, הגלדה איטית של פצעים, עקצוצים ו/או חוסר תחושה בכפות הרגליים.
  • סכרת מסוג 2 תופיע בדרך-כלל בגיל מבוגר, מופיעה בהדרגה והיא קשורה עם תזונה לקויה והשמנה.
  • תסמינים (סימפטומים)

סכרת סוג 2 (Diabetes Type II) היא סכרת שאינה תלויה באינסולין NIDDM. היא ידועה גם בשמה העממי: "סכרת מבוגרים". הגוף מפתח תנגודת לאינסולין, שהיא תגובה לקויה של תאי רקמות הגוף לאינסולין. זוהי הסכרת הנפוצה ביותר (90%). בנוסף עלולה להיות מעורבת בהפרשה לקויה של אינסולין ראה:

סוג זה של סכרת ידוע ומתייחס לסכרת שאינה תלויה באינסולין NIDDM או בשם העממי: "סכרת מבוגרים". זהו הסוג הנפוץ ביותר. כאשר אנו אומרים סכרת אנו למעשה מתכונים לסוג זה.

השמנה היא אחד הגורמים העיקריים להתפתחות תנגודת לאינסולין. שהמשכה היא סכרת.

אדם עם סכרת סוג 2, המגיע להבנה טובה יותר בנוגע למזון, אשר מגלה הרבה יותר אחריות בבחירת המזון, וקורא בעיון את התוויות שעל מוצרי המזון, יכול לשלוט בבעיה ולהימנע ע"י כך, מן הצורך בטיפול בתרופות או באינסולין.

השמנה כאמור מהווה גורם עיקרי בסכרת מסוג 2, ותוכנית להורדה במשקל, נחוצה בכדי לטפל ולשלוט במחלה. סכרת מסוג 2 ניתנת בדרך כלל, לשליטה ע"י התאמת דיאטה, השלמות מזון ופעילות גופנית. הטיפול בתרופות או באינסולין איננו דרוש תמיד.

בדיקה זו משמשת לזיהוי סכרת גבולית.

מה לעשות אם יש לך תנגודת לאינסולין (IGT- Impaired glucose tolerance ) ?

אם אובחנת כ- IGT כדאי לך לאמץ דיאטה בריאה, לשמור על משקל תקין, להתעמל בקביעות, לצרוך תוספות והשלמות מזון.

מי שיש לו IGT יכול להשתפר, כך שרמת הסוכר בדם תיעשה נורמאלית, או שתישאר ללא שינוי כשרמת הסוכר היא בין נורמאלית לגבוהה.

המזון שהנך בוחר לאכול הוא חלק חשוב של הטיפול. אם הנך בעל משקל עודף, הורדת המשקל תעזור לך. יש לשאוף לרדת במשקל לאט ולא לעשות דיאטת כסאח. גם ירידה קלה במשקל תעזור, בתנאי שהיא עקבית ומתמדת.

התחברו אלינו בפייסבוק