עיניים

הממתיק סורביטול אינו מומלץ לחולי סכרת, בהיותו מגביר סיכון לקטרקט.

הסורביטול הינו חומר טבעי מקבוצת הכהלים. שמו נגזר משם העץ שבו הוא נמצא לראשונה – SORBUS AUCUPARIA. החומר נמצא בכמויות קטנות בפירות: אוכמניות, דובדבנים, שיזפים ועוד. הסורביטול מצוי גם בבעלי חיים מקבוצת היונקים. סורביטול נוצר מגלוקוז, על ידי האנזים בשם אלדוז רדוקטאז. שהמשכו בחילוף החומרים הוא הפרוקטוזסוכר פירות. תהליך ייצור הסורביטול, הוא בעל עוצמה רבה יותר אצל סכרתיים. עודף הסורביטול המצטבר, יוצר משקעים בעדשות העיניים, שהם אחד הסיבוכים של מחלת הסכרת. ברקמות העצבים הוא גורם לנאורופתיה, המאופיינת ב: דקירות, עקצוצים, בכהות של תחושות. הקוורציטין מעכב את פעולת האנזים אלדוז רדוקטאז, ולפיכך מעכב או מונע את נזקי הסורביטול.

נזק לרשתית בשל סכרת הוא הגורם העיקרי לעיוורון בארה"ב. אנשים, הסובלים מסכרת מפתחים הפרעות ברשתית. אולם, המקרים של עיוורון מהפרעות רשתית סכרתיות, ניתנים בדרך כלל לטיפול ע"י ניתוח לייזר. אנשים עם סכרת צריכים לערוך בדיקה שנתית של הרשתית, כדי לעקוב אחר מצבם. תוספים ומשלימי מזון יש בכוחם למנוע או לעצור נזקים אלה.

ערכים גבוהים של גלוקוז בעדשות העיניים, עלולים להסתיים בצבירה של חומרים הנקראים פוליאולים, אשר בסופו של דבר, גורמים נזק לעדשות. ריכוזים גבוהים של פוליאול, הנגרמים מערכים גבוהים של גלוקוז, עלולים להמשך גם כאשר, מאוחר יותר, חוזרים ערכי הגלוקוז למצב נורמלי. ביופלבונואידים, כגון קוורציטין ועוד, עוזרים בעיכוב הצבירה של הפוליאולים.

פגיעה בכלי הדם היא אחד הסיבוכים הידועים של הסכרת. החולים עלולים לסבול מטרשת עורקים.

הרבדים הטרשתיים בכלי הדם עלולים לגרום לחסימה מוחלטת של כלי הדם – איסכמיה קריטית ואז נאלצים לכרות גפיים, פגיעה בכלי הדם הכליליים - אנגינה פקטוריס ואוטם שריר הלב, פגיעה בכלי דם המובילים אל המוח – שבץ, פגיעה בכלי דם קטנים – מחלות כליות ופגיעה בעיניים.

אחד הגורמים לליקויי ראיה אצל חולי הסכרת היא התייבשות העדשה כתוצאה מליקויים במשק הנוזלים בגוף. יש לשתות מים רבים כדי למנוע התייבשות הגוף. מאחר ורקמות העיניים מורכבות מ- 90% נוזלים, מתלוננים רבים בימי הקיץ החמים על ירידה בכושר הראיה. כאשר משק הנוזלים בקיץ מתוקן, גם הראיה שבה לתקנה.

אנשים הלוקים בסכרת חשוב שישתו הרבה מים כדי לדלל את הדם ולגרום לזרימה טובה יותר. חולי סכרת מועדים לפגיעה ברשתית ולירידה בראיה.כאשר זרימת הדם בנימים באזור הרשתית חלשה, מצטברים משקעים, הגורמים לפיצוצים בכלי הדם ולדימומים לתוך הנוזל הזגוגי. המקומות הפגועים ברשתית יוצרים אזורים "מתים" לראיה.

התחברו אלינו בפייסבוק