סכרת סוג 2 (Diabetes Type II) היא סכרת שאינה תלויה באינסולין NIDDM. היא ידועה גם בשמה העממי: "סכרת מבוגרים". הגוף מפתח תנגודת לאינסולין, שהיא תגובה לקויה של תאי רקמות הגוף לאינסולין. זוהי הסכרת הנפוצה ביותר (90%). בנוסף עלולה להיות מעורבת בהפרשה לקויה של אינסולין ראה:

סוג זה של סכרת ידוע ומתייחס לסכרת שאינה תלויה באינסולין NIDDM או בשם העממי: "סכרת מבוגרים". זהו הסוג הנפוץ ביותר. כאשר אנו אומרים סכרת אנו למעשה מתכונים לסוג זה.

בסוג זה, הלבלב אמנם מייצר אינסולין, אך האינסולין איננו יעיל, מצב הקרוי תנגודת לאינסולין. לפיכך נשארות רמות הגלוקוז (הסוכר) גבוהות בדם. נזכיר כאן כי הלבלב מייצר את ההורמון אינסולין, שהוא האחראי לכניסת הגלוקוז (הסוכר) מהדם לתוך התאים בכל הגוף. (מחוץ למוח שקולט גלוקוז ישירות ללא תווך האינסולין). הגלוקוז הוא הדלק שכל תא ותא שורף והופכו לאנרגיה, בתהליך רב שלבי, שנקרא מעגל קרבס Krebs, או מעגל החומצה הציטרית, נתגלה ב 1937.

סוג זה של סכרת יופיע לרוב, אצל אנשים עם היסטוריה משפחתית של סכרת, או בעלי עודף משקל. סכרת סוג 2 היא מחלה ניוונית המתפתחת בהדרגה. למרות שהתורשה, יש בה בכדי להציב את האדם בקבוצת סיכון לסכרת, לדיאטה התפקיד המרכזי בטיפול במחלה ומניעתה. תזונה המבוססת על מזון מעובד ותאית בכמות מועטת, בשילוב של פחמימות בעודף – נמצאים מאחורי רוב המקרים של המחלה.

אנשים במשקל עודף, עומדים בסיכון הגבוה ביותר לפתח סכרת, מחלות לב ומחלות אחרות. למעשה ההשמנה היא המגפה הגדולה של העולם המערבי. תוצר לוואי של חברת השפע וה"ג'אנק פוד". 50 מליון חולים בה באירופה בלבד, כאשר השיעור הולך וגדל. באופן כללי, אדם עם סכרת סוג 2, אשר לו הבנה ושליטה על המזון הנכנס לפיו, יכול להימנע מן הצורך בתרופות, ו/או המעבר לאינסולין בהמשך.

התחברו אלינו בפייסבוק