לסיבים בלתי מסיסים יש תועלת כמווסתים את הפעולות של המעיים. יש שני סוגים עיקריים של סיבים תזונתיים: מסיסים (או צמיגים) ובלתי מסיסים.

במחקרים נמצא שאנשים שצרכו כמות גדולה של סיבים היו בעלי סיכון נמוך יותר לפתח סכרת סוג 2 לעומת אלו שצרכו דיאטה דלת סיבים. למי שיש כבר סכרת הראו המחקרים שנערכו ב - 20 השנים האחרונות, כי הסיבים התזונתיים, ובמיוחד אלה המסיסים במים הם אלו המועילים ביותר לחולי סכרת: פסיליום בזרעים של לחך, המצויים בשיבולת שועל, בשיפון, בקטניות, פקטין בפירות, גואר גאם ועוד, עשויים לשפר ליקויים מטבוליים (חילוף חומרים) אחדים המאפיינים את הסכרתי. מקורות של סיבים בלתי מסיסים הם מזון מלא כמו סובין החיטה.

התועלת שבסיבים התזונתיים:

 • ספיגת הפחמימות. סיבים אלה מאטים את תהליך הספיגה של המזון. חשיבות לגבי הפחמימות, כי סיבים מעלים את האינדקס הגליקמי.
 • רמת הגלוקוז. הסיבים משפרים את התגובה הגליקמית של מזונות שונים, ומורידים במידה מסוימת את רמת הגלוקוז והשומנים בדם. מאחר והם מאטים את עיכול וספיגת המזון, ועל ידי כך הם מאטים את שחרור הגלוקוז.
 • תחושת שובע. גם הסיבים הבלתי מסיסים במים, המצויים בירקות, בחיטה מלאה ובמוצריה, תורמים לשיפור מצבו של חולה הסכרת, בכך שהם מעניקים תחושת שובע.
 • עצירות. הסיבים מזרזים את מעבר המזון במערכת העיכול, מגדילים את נפח שארית המזון במעי, מונעים עצירות ושומרים על מעי גס נקי. עצירות היא פתח לסרטן המעי הגס, מעלה כולסטרול ובעקבותיו התהוות אבני מרה והסתיידות עורקים.
 • הפרעות עיכול: כדי להתגבר על הקושי הכרוך בצריכת סיבים בכמות גדולה במסגרת התפריט הרגיל, אפשר להסתייע במזונות מועשרים בסיבים וכן בתכשירי סיבים. צריכת הסיבים בכמות גדולה עלולה להיות מלווה, בתחילה לפחות, ב: גזים, כאבי בטן ושלשולים. על קשיים אלה אפשר להתגבר על-ידי הכנסת הסיבים לתפריט בהדרגה.
 • תועלת עבור סכרת מטיפוס 1<: יש המסתייגים מהכללת כמות גדולה של סיבים בתפריט של
  ילדים סכרתיים מטיפוס 1, בשל החשש לגרימת מחסור בצריכת האנרגיה והמינרלים,
  עקב תכונתם של הסיבים לתפוח, לתת תחושת שובע ולקשור מינרלים, ובכך למנוע
  את ספיגת המינרלים התקינה במעי. לכן את התוספים, במיוחד מינרלים, יש ליטול
  לא בצמוד לתוספי סיבים.
 • כולסטרול: סיבים תזונתיים יכולים לייצב את רמת הגלוקוז בדם ולשפר את רמת הכולסטרול. הם סופחים שאריות של חומצות מרה המצויות במעיים – אותם חומצות ההופכות אחר כך לכולסטרול הדם.
 • הרזיה. הם מעכבים את התרוקנות הקיבה וע"י כך יוצרים תחושת שובע ועל ידי כך עוזרים בהרזיה.

התחברו אלינו בפייסבוק