הסורביטול הוא תרכובת כוהלית המצויה באופו טבעי באצות ים ובכמה פרות כגון ענבים, דובדבנים, שזיפים, תפוחי עץ, משמשים, אפרסקים, תמרים ובמיוחד בפירות ממשפחת התות.

את הסורביטול מייצרים באופן מלאכותי מסוכר ענבים (גלוקוז). הסורביטול נמס במים ומתיקותו כ- 60% מזו של הסוכר הרגיל. שיעור קליטתו בדם הוא קטן ואיטי מאד וחילוף החומרים שלו אינו זקוק לאינסולין ולכן הוא נסבל על ידי חולי סוכרת. כמות הקלוריות שהגוף יכול להפיק ממנו היא קטנה. לפיכך נראה היה בעבר כי הוא תחליף טוב לסוכרתיים. משמש רבות כתחליף לסוכר לחולי סוכרת.

אולם, יש לו תופעות לוואי:

  • מגביר את הסיכון לקטרקט.
  • למרות שהסורביטול אינו משפיע רבות על רמת הסוכר בדם, נמצא בכל זאת שכמות הגליקוגן בכבד גדלה לאחר השימוש בסורביטול והגוף מנצל אותו בצורה זו לאספקת אנרגיה במידת מה.
  • מזרז את התנועה הפריסטלטית של הקיבה והמעיים. כמויות גדולות מדי עלולות לגרום להפרעות במערכת העיכול, גזים התכווצויות ולשלשולים. תופעות דומות לתסמונת מעי רגיז, קוליטיס וקרון. במיוחד בשימוש ממושך.
  • עלול להיות מסוכן לילדים, במיוחד לאלה הרגישים במערכת העיכול. לכן הוא אסור לשימוש בחטיפים לילדים במספר מדינות.

סורביטול אינו מומלץ לחולי סוכרת, בהיותו מגביר סיכון לקטרקט ותופעות לוואי נוספות שצויינו לעיל. עדיף להשתמש ב"מתוק-לי" ממתיק על בסיס הצמח סטיביה.

התחברו אלינו בפייסבוק