הרגלי אורח חיים בריאים הם אבן הפינה של הטיפול בסכרת ומניעתה. חשיבות עליונה היא הדיאטה והפחתה במשקל. עודף משקל הוא גורם הסיכון מספר אחד של סכרת מסוג 2.
אין דיאטה אחת המקיימת את הצרכים של כל חולי הסכרת. אבל יש כמה דברים משותפים:

* להגביל את צריכת השומנים, במיוחד את צריכת השומנים הרוויים וחומצות טרנס שומניות.

* להגביל את צריכת הכולסטרול.

* לצרוך כמות רבה של מזונות עתירי סיבים בצורה של חומרי מזון מלאים ופירות טריים וירקות טריים.

* להגביל את כמות החלבונים.

* להפחית את כמות המלח.

פעילות גופנית<

מחקר שנעשה בפינלנד ב- 2001 הדגיש את החשיבות של הורדה במשקל בשילוב פעילות גופנית. היתרונות הבריאותיים גדולים יותר עם ההורדה של הקילוגרמים הראשונים.
פעילות גופנית קבועה, אפילו קלה, כמו הליכה נמרצת משפרת את הרגישות לאינסולין ויכולה למנוע סכרת, אפילו אם זה לא מלווה בירידה במשקל. פעילות גופנית גם מסייעת בהורדת לחץ הדם, הורדה של רמות כולסטרול, והורדת אחוזי השומן בגוף. פעילות גופנית 150 דקות בשבוע לפחות.
מידע נוסף: www.ucdmc.ucdavis.edu/ucdhs/health

צריכה של שומנים

מה עושה הצריכה של שומנים לא טובים? שומנים אלה גורמים לקרומי התאים להיות פחות גמישים ולכן הם גם פוגעים במעבר הגלוקוז וחומרי מזון אחרים דרכם. לכן יש להגדיל את כמות שומני אומגה 3 הנצרכים או שמן פשתה (אומגה 6) ולהימנע ממזונות מטוגנים, מרגרינה ועודף שומנים מהחי.

אבץ<

גם מחסור באבץ יכול לגרום לתנגודת לאינסולין. מחסור באבץ קשור לחוסר איזון הורמונאלי אצל נשים, הגדלה ברמת האסטרוגן קשורה בהגדלת רקמת השומן. ככל שרקמת השומן בגוף גדלה כך עולה גם רמת האסטרוגן. ההגדלה ברמת האסטרוגן יכולה להעלות את רמת הקורטיזול. (הורמוני מתח).

הורמוני מתח

מתח הוא גורם מרכזי בתנגודת לאינסולין ואיזון הורמונאלי בכלל. עודף קורטיזול נוצר באדרנל בתגובה למתח, דיאטה, אורח חיים, ומצבים רגשיים ופיזיקאליים. עליה ברמת הקורטיזול יכולה להפריע לדפוסי השינה ולדכא את המערכת החיסונית ולעכב פעילות הורמונאלית של בלוטת התריס (תירואיד), מלטונין והורמון הגדילה.
שימוש יתר בתרופות דמויות קורטיזון כמו הידרו קורטיזון יכול לתרום לבעיה.
Insulin resistance מאמר מ 27/8/2002 www.euchromatin.org

התחברו אלינו בפייסבוק