בזמנו היו שחשבו שאם לא טוב לחולי סכרת פחמימות, אזי ניתן להם הרבה חלבונים ללא פחמימות. גם היום יש החושבים לטפל בהשמנה על ידי דיאטת חלבונים (דיאטת אטקינס).

דיאטה בחוסר פחמימות ועודף חלבון ושומן גורמת לקטוזיס – הגוף מנסה להיפטר מגופיפי הקטון דרך השתנה. לפיכך כל המשקל שיורד זה איבוד נוזלים ולא פירוק שומנים. מסתבר שתזונה כזאת גורמת לעודף אינסולין. בנוסף עודף חומצות אמיניות (חלבון) בדם, הופכות למאגרי שומן בעזרת האינסולין. תאי השומן מגבירים את פעילותם ללכידת שומן מהדם פי 10. לכן כאשר מפסיקים את הדיאטה, ישנה עליה מהירה במשקל.

קיימת גם הבעיה של פירוק השרירים להספקת גלוקוז למוח, בתהליך הנקרא גלוקונאוגנזיס. בדרך זאת מאבדים משקל רב אבל בעיקר של שרירים ולא של שומן. כלומר יוצא שכרו בהפסדו. בנוסף, חולי סכרת רבים כבר סובלים מעודף חלבונים בשתן, החלבון יוצר עומס מיותר על הכליות. חולים כאלה חייבים לצמצם חלבונים!!! ובהחלט דיאטת חלבונים אינה מתאימה להם. גם אטקינס בעצמו "ירד מהעץ הגבוה", ועכשיו הדיאטה הנקראת על שמו, היא כבר יותר מאוזנת.

אלו אשר בדיאטה שלהם יש הרבה חלבונים, במיוחד חולי סכרת, זקוקים ליותר ויטמין B6 בצורת הקואנזים P5P. שהוא נוטל חלק באנזים הקשור בהפיכת החלבונים לגלוקוז, והן לשחרור הגלוקוז ממאגרי הגליקוגן.

התחברו אלינו בפייסבוק