איך להקטין את הסיכון להתפתחות סכרת ממצב של טרום סכרת? להלן צרור עצות.

* השמנה היא אחד הגורמים העיקריים להתפתחות תנגודת לאינסולין, לפיכך להרזיה חשיבות עליונה. הרזיה מורידה את רמת האינסולין בדם ומעלה את רגישות רקמות הגוף אליו. במיוחד חשוב להקטין את היקף המותניים, שם מצטבר השומן המסוכן ביותר – השומן הויסצראלי, המפריש חומרים שמפריעים לפעילות האינסולין ומהווים גורם סיכון למחלות לב וכלי דם. חשוב לעשות כל מאמץ כדי להוריד אפילו כמה קילוגרמים, גם הרזייה של 5% עד 7% בלבד מורידה את הסיכון לסכרת באופן משמעותי.

* יש לאכול ארוחות קטנות כל 3-4 שעות, מה שמונע עליות חדות ברמות האינסולין בדם. אכילת ארוחות גדולות ודשנות מעלה את רמת האינסולין, משבשת את קליטת הסוכר על ידי התאים וגורמת להאטה משמעותית בהרזייה.

* להקטין את כמות הפחמימות הפשוטות למינימום האפשרי. מומלץ לא להרבות באכילת פירות.

* להימנע או להקטין למינימום את צריכת האלכוהול.

* לבחור בפחמימות מורכבות בעלות מדד גליקמי נמוך כמו לחם שיפון מלא, דגנים מלאים, גריסי פנינה, קטניות  ואורז מלא (עם בישול קצר).

* להקטין צריכת פחמימות מרוכבות בעלות מדד גליקמי גבוה כמו אורז לבן, קמח לבן, תפוחי אדמה ותירס.

* לאכול שפע ירקות, במיוחד ירקות עלים.

* להמעיט ככל האפשר באכילת שומנים מהחי, כמו חמאה, שמנת, קצפת, בשר שמן, נקניקים ונקניקיות. במקום זה יש לאכול שומנים מן הצומח (ללא מרגרינה), כמו: שמן זית, טחינה, אבוקדו, שקדים ואגוזים. אבל לא להגזים כי הם מכילים הרבה קלוריות. יש הממליצים לאכול מנה אחת של דגי מים קרים צפוניים המכילים אומגה 3. לא יותר מ- 25% מסך הקלוריות הנצרכות ביום יבואו משומן בלתי רווי, מתוכם באחוזים בודדים יהיו שומנים רוויים.

* לעשות פעילות גופנית מתונה אך סדירה. הליכה של 30-40 דקות , 5 פעמים בשבוע יכולה להוריד את הסיכון לסכרת בכ- 40%. פעילות גופנית בתוספת ירידה במשקל בכ-7-10% עשויות להוריד את הסיכון לחלות בכ- 60%, כתוצאה מהשפעתה המיטיבה על רמת האינסולין ועל העמידות לאינסולין.

* סגל לעצמך צריכה יום יומית של תוספים והשלמות מזון: כרום פיקולינט, אבץ, מגנזיום ויסודות קורט אחרים כמו וונדיום.

* לעשות מדי פעם בדיקה לרמת הגלוקוז בדם.

* "יש יותר ויותר הוכחות שהתרופה גלוקופאג' עוזרת בהורדת רמות האינסולין. רופאים רבים מתחילים להבין שנתינתה לאנשים עם טרום סכרת יכולה למנוע התפתחות סכרת ולעזור בהרזיה ובהפחתת תיאבון". (מתוך "ידיעות"). הערת המערכת: תרופות אינן במקום שמירה על הבריאות ותזונה נכונה.

בתכנית להקטנת הסיכוי להופעת הסכרת וגורמי הסיכון שלה נמצאים תוספי מזון:

מידע נוסף: new England journal of medicine, jan 30, 2003.

התחברו אלינו בפייסבוק